Göç etmek kolay değildi keşke bizi sevseydiniz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 8 Mart 2022’de yaptığı bir konuşmada ekonomik nedenlerle özel hastanelere geçiş yapan hekimlerle ilgili “Giderlerse gitsinler” ifadelerini kullandı. Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) verilerine göre, o konuşmadan bu yana geçen 2 yıllık süreçte yaklaşık 2 bin hekim, Türkiye’den göç etti. Hekimlerin en yoğun göç ettiği ülkelerden biri olan Almanya’da, 2 bin 628 Türk hekim görev yapıyor.

20 YIL SONRA KANADA’YA GİTTİ

9 ay önce Türkiye’yi terk ederek Kanada’ya yerleşen çocuk hastalıkları uzmanı Dr. Seçil Erçin, 20 yıllık mesleki tecrübeye sahip. Erçin, göç etmelerinin kendileri için de kolay olmadığını ifade ederek şu açıklamayı yaptı: “Bu yaşımızda buraya yerleşmenin bizim için de kolay olduğunu düşünmesin kimse. Ağaçlara, hayvanlara, kadınlara çocuklara yapılanlar beni çok endişelendiriyordu. Değişen bir sosyokültürel yapı vardı. O yüzden ailecek böyle bir karar aldık. Nöbet şartlarımızı, çalışma koşullarımızı bilseydiniz bizi severdiniz. Keşke sevseydiniz.”

ÖZGÜR VE DEMOKRATİK ÜLKE

2019’da Almanya’ya yerleşen psikiyatrist Tarık Mahi ise, göç etmesinin tek nedeninin ekonomik olmadığını belirtti. “Özgür ve demokratik bir ülkede yaşamak istedim. O yüzden yurt dışına çıkmayı tercih ettim.” diyen Mahi duygularını şöyle paylaştı: “Türkiye’de sağlıkta şiddet ve çalışma koşullarından şikayetçiydim. Doktor başına düşen hasta sayısı çok fazla. Hekimler 5 dakikada bir hasta bakmak zorunda kalıyor. Türkiye’deki sağlık sistemi Almanya’dakine kıyasla daha iyi. Çünkü burada doktora ulaşmak çok zor. Almanya’da kağıt işlerine biraz fazla önem veriliyor. Türkiye’de daha iyi ve pratik.”

‘Yurt dışında herhangi bir iş yaparım’ diyen de var!

TTB Merkez Konseyi üyesi Doğan Eroğulları, yalnızca 2023 yılında Türkiye’den göç etmek isteyen 3 binin üzerinde doktorun kendilerine ‘temiz kağıdı’ için başvuru yaptığını açıkladı. Son 5 yılda 10 binin üzerinde doktorun Türkiye’yi terk ettiğine değinen Eroğulları, “Burada hekimlik yapacağıma yurtdışında herhangi bir iş yaparım diyerek gidenler bu sayıya dahil değil” dedi. Hekimlerin göç etmesinin Türkiye’deki sağlık sisteminde çok ciddi açıklar yarattığına da vurgu yapan Eroğulları, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’yı şöyle eleştirdi: “Sağlık Bakanı vatandaşların randevu bulamamasının sebebini, randevu alıp gitmeyenler olarak gösterdi. Bu sorumlu değil sorunlu bir açıklama.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x