Türkiye’nin konuştuğu kazada hayatını kaybeden Oğuz Acı’nın babası Özer Acı PD’ye konuştu: ”Adalet İstiyorum” dedi.

Edanur Aktürk AKYOL

OLAY YERİNDE BIRAKIP KAÇTI

1 Mart Cuma gecesi Kemerburgaz Otoyolu’nda 16 yaşındaki Timur Cihantimur Porsche model araçla, emniyet şeridinde duran 5 kişilik ATV sürücü grubuna çarptı. Olayda dört kişi yaralanırken 29 yaşındaki Oğuz Acı ise kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

Ehliyetsiz sürücü Timur Cihantimur olay yerinden yararlılara yardım etmeden kaçtı.

“ÖLÜ VAR MI? DİYE SORDU, OĞLUNU ALIP MISIR’A KAÇTI

16 yaşındaki Timur Cihantimur’un annesi Eylem Tok, olaydan sonra tekrar tekrar kaza yerine gitti. Görevlilere, “Ölü var mı?” diye sordu.

Sonrasında da oğlu Timur Cihantimur ile Mısır’ın yolunu tuttu.

Arkalarımda ise 1,5 yaşındaki yetim bir çocuk, hayalleri ve ailesi olan Oğuz Acı’nın cesedi ve onun gözü yaşlı ailesini bırakmışlardı.

OTOMOBİL MERAKLISIYDI

Oğuz Acı, Artvinli bir ailenin evladıydı. Babası inşaatçı, annesi hemşireydi. Bir de kız kardeşi vardı.

Kaderin cilvesine bakın ki,

Bir trafik kazasında hayatını kaybeden Oğuz Acı, aynı zamanda bir otomobil meraklısıydı.

İyi eğitimli idi. Bilgi yazılım mühendisiydi.

Buna rağmen otomobillere öylesine meraklıydı ki, henüz üniversiteyi bitirmediği dönemde 22′ yaşında oto sanayi sitesinde dükkân açmıştı. Modifiye, kaporta boya, offroad araçların tamiri hem işi hem de hobisiydi.

ATV ARAÇLARA BİNMESİNİ BABASI HİÇ İSTEMEDİ

Hobilerinden biri de ATV tabir edilen otomobillerdi.

Babası Özer Acı, ne kadar “Binme, bunlar tehlikeli” dese de oğluna dinletememişti. Hiçbir kötü alışkanlığı olmayan Oğuz Acı, “Sigaram, alkolüm, kumarım yok. Arkadaşlarla ormana gidip hava alıyorum. Bunu benden esirgeme” diyerek babasını ikna etmişti.

ACILI BABA YÜREĞİNİ İLK KEZ PD’YE AÇTI

O korkunç kazadan sonra baba Özer Acı ilk kez yüreğini PD’ye açıyordu.

Boğazı düğüm düğüm, gözleri yaş doluydu. Tek bir şey istiyordu: “Adalet’

O GECEYİ ANLATTI

O gecenin öncesini şöyle anlattı: ” “Vedalaşarak gitti. Saat 8 buçuktu. Kendi o gün almış olduğu aracın anahtarını bana verdi. “Baba sen bu araçla git ben eve geçiyorum” dedi. Sarıldık, öpüştük ve koklaştık. “Yavrum hayırdır” dedim. “Hayırdır baba eve geçiyorum” dedi. Ben onun aracıyla gittim. Gece geldiğimde eşinin dayısı beni aradı. “Çocuklar kaza yapmış” dedi. Meğerse eve vardıktan 10 dakika sonra evden çıkmış, çalışanlarını, arkadaşlarını, çevresini alıp “hadi dolaşalım” demişler. Ormana gitmişler. Kaza yerinin karşısındaki benzinciden benzin almışlar. Tam kaza yerinde bir tanesinin ATV’si bozuluyor. Orada onlar durup tamir ederken, oğlum ilerden geri dönerek ‘U’ dönüşü yapıyor, geri geliyor. Arızalı motordan yaklaşık 10-15 m geride flaşları yakıyor. Yani ne oluyorsa o andan sonra oluyor”

HEPSİ KAÇTI

Konuşurken zaman zaman duraklıyor, gözyaşlarını siliyor, tekrar anlatmaya devam ediyor: “Çarpan araç, son model araç. Neden bilmiyorum çocuk çok hızlı mıydı? Yarış mı yapıyorlardı? Ama sonuçta ateş bizim ocağımıza düştü. Benim yüreğim yanıyor. Benim ailemin yüreği yanıyor. Ben o yaştaki çocukları hep kendi evladım gibi biliyorum. Yani ne yazık ki bazı anneler sadece kendi çocuklarını düşünüyor. Benim çocuğuma veya orada diğer yararlı çocuklara yardım etmiyorlar. Görgü tanıkları var. İlk kaza anında gelenler var. Kazayı gören görgü tanığı, “Ben oraya vardığımda çocuklar araçlardan yeni iniyordu. Ben Oğuz abimin yanına gidip, yukarı baktığımda çocuk mucuk yoktu” dedi. Hepsi kaçmıştı ama annesi çocuğu oradan mı aldı, yoldan mı aldı onu ben de bilmiyorum”

MISIR’A AMERİKA’YA KAÇMAMALIYDILAR

Zaman içerisinde her şeyin gün yüzüne çıkacağına inandığını söyleyen baba Özer Acı, “Asıl beni üzen çocuğun annesi. Çocuğunu olay yerinden kaçırabilir. Bunu anlıyorum. Ama bu kaçırma ta Mısır’a, Mısır’dan Amerika’ya kadar olmamalı. Bir yakınının evine kaçırabilirdi, bir karakola teslim edebilirdi, adalete sığınırdı. Ben iki türlü mağdur oldum, evlat kaybettim. Onun acısını yaşıyorum. Bu olayı yaşatan ortada yok. Amerika’ya kaçmış. Üzücü bir olay. Ben adalet istiyorum. Çocuğun gelip adalete teslim olmasını istiyorum. Yani başka bir isteğim yok. Adalet yerini bulsun ha üç gün ceza alır ha üç ay ceza alır o beni bağlamıyor. Kanun ne gösterir ne der onu bilemem” dedi.

DİĞER 10 ÇOCUK VE AİLESİ NEREDE?

Konuşurken gözleri dolan Oğuz Acı’nın bir büyük öfkesi de kazaya karışan Porsche’lu otomobilde ve onlara eşlik eden diğer otomobilin içindeki diğer on çocuğun ailesinin kayıtsızlığı…

“Olay esnasında 10 çocuğun var olduğundan bahsediliyor. Biri Amerika’ya kaçtı, diğer dokuz aileden bir kişi dahi irtibata geçmedi. O evlatlar benim de evlatlarım ama ben ölen evladımın babasıyım. Ben isterdim ki “Acınızı paylaşıyorum arka araçtaki işte Ahmet’in babası benim Mehmet’in babası benim yanınızdayım. Başınız sağ olsun Allah rahmet etsin” desinler. Çok üzgünüm. Adalete sesleniyorum. Lütfen. Gelsin teslim olsun” diyor…

patronlardunyasi.com

İLGİLİ HABERLER:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x